12 września 2022

5 mitów na temat systemów informatycznych

Zastanawiasz się nad ułatwieniami, które usprawnią działanie pracowników i ułatwią prowadzenie firmy, ale finalnie rezygnujesz z takiego pomysłu? Uważasz, że systemy informatyczne są zbyt drogie, a korzystanie z nich jest za bardzo skomplikowane? Koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu.

3 min. czytania
5 mitów na temat systemów informatycznych

Na temat systemów informatycznych istnieje wiele różnych mitów oraz przekonań, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. W tym obszarze pojawia się również wiele opinii, które są jak najbardziej prawdziwe, ale dotyczą tylko niewielkiej części całego zagadnienia dotyczącego systemów informatycznych. Poniżej obalamy 5 mitów, z którymi najczęściej można się spotkać w zakresie zastosowania technologii cyfrowych w firmie.

  1. Systemy informatyczne są bardzo drogie.
  2. Systemy informatyczne są skomplikowane.
  3. Systemy informatyczne wymagają drogiego sprzętu elektronicznego.
  4. Systemy informatyczne mają zastosowanie jedynie w dużych firmach.
  5. Wprowadzenie systemu informatycznego w firmie to bardzo duży wydatek.

1. Systemy informatyczne są bardzo drogie

Wiele osób uważa, że systemy informatyczne są bardzo drogie i generują duże koszty ich wdrożenia. Prawdą jest, że wysokiej klasy systemy informatyczne wymagają pracy wyspecjalizowanego personelu – m.in. programistów i menadżerów, a co za tym idzie stworzenie ich, bywa bardzo kosztowne. Należy jednak pamiętać, że większość systemów informatycznych jest wprowadzana do firm stopniowo i regularnie jest rozszerzana o nowe moduły i funkcjonalności. W związku z tym początkowe koszty wprowadzenia technologii informatycznych nie muszą być bardzo wysokie. Całość przygotowania i wdrożenia programów mających usprawnić działanie firmy jest w takim wypadku rozłożona w czasie, dzięki czemu nie stanowi to dużego obciążenia dla firmy. Często koszt rozbudowy systemu o kolejne elementy jest pokrywany ze środków, które zostały zaoszczędzone lub zarobione dzięki działaniu wcześniejszych elementów programu, jako reinwestycja. W takim przypadku koszty wprowadzenia nowych rozwiązań informatycznych są dla firmy nieodczuwalne.

2. Systemy informatyczne są skomplikowane

Kolejnym mocno utrwalonym mitem na temat rozwiązań informatycznych jest przeświadczenie, że systemy muszą być skomplikowane i trudne do opanowania. Oczywiście możemy spotkać się z rozbudowanymi i skomplikowanymi systemami, jednak w większości przypadków są to programy skierowane do wysokiej klasy specjalistów. Zadaniem firm zajmujących się tworzeniem i wdrażaniem technologii informatycznych w przedsiębiorstwach jest dążenie do możliwe jak największej prostoty oraz komfortu używania takich systemów przez pracowników. Wydajność programu traci na znaczeniu w momencie, kiedy system staje się zbyt trudny do nauki, a używanie go i przygotowywanie nowych pracowników do pracy z nim jest zbyt czasochłonne i mało intuicyjne.

3. Systemy informatyczne wymagają drogiego sprzętu elektronicznego

Istnieje mit, w którym systemy informatyczne utożsamia się z potrzebą zakupu dodatkowych, drogich urządzeń elektronicznych. Takie postrzeganie może skutecznie zniechęcać do decyzji o wdrożeniu rozwiązań informatycznych w firmie. W rzeczywistości wiele rozwiązań informatycznych nie wymaga zakupu dodatkowego sprzętu lub ulepszania urządzeń, z których firmy korzystają na co dzień. Nowoczesne systemy informatyczne często tworzone są z myślą o wykorzystaniu podstawowego sprzętu elektronicznego. Bardzo często wystarczy podstawowy komputer lub średniej klasy smartfon, żeby móc skutecznie korzystać z wydajnych i rozbudowanych rozwiązań informatycznych.

4. Systemy informatyczne mają zastosowanie jedynie w dużych firmach

Kolejnym mitem, z którym można się spotkać w obszarze systemów informatycznych, jest przeświadczenie, że rozwiązania cyfrowe są przydatne jedynie dla dużych przedsiębiorstw. Jest to nieprawda. Małe i średnie firmy również z powodzeniem korzystają z systemów informatycznych. Co więcej, wdrożenie i funkcjonowanie takich  systemów pozwala małym i średnim przedsiębiorstwom na rozwój, co w konsekwencji pomaga im stawać się dużymi firmami lub korporacjami.

5. Wprowadzenie systemu informatycznego w firmie to bardzo duży wydatek

W dyskusjach na temat systemów informatycznych można spotkać się ze zdaniem, że zastosowanie technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie to bardzo duży wydatek dla firmy. Należy pamiętać, że profesjonalne systemy informatyczne, które są dostosowane do profilu i działalności firmy, nie są wydatkiem, lecz inwestycją. Dzięki swojemu działaniu pozwalają na obniżenie kosztów prowadzenia firmy oraz zwiększenie jej zysków – tym samym stają się inwestycją o szybkiej stopie zwrotu. Warto spojrzeć na kwestie wprowadzenia usprawnień cyfrowych w firmie jak na inwestycję, która w krótkim czasie powinna zacząć przynosić wymierne efekty.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Masz pytania dotyczące systemów informatycznych lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach usprawniania pracy w firmie i podnoszenia sprzedaży? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej porady i doradztwa!

kontakt