13 lipca 2023

Firma transportowa – jakiego systemu potrzebuje?

Wykorzystaj jednolity system zarządzania łańcuchem dostaw dla firm transportowych i spedycyjnych.

4 min. czytania
Firma transportowa – jakiego systemu potrzebuje?

Spis treści:

 1. System zarządzania transportem
 2. Optymalizacja działań firmy
 3. Doskonała logistyka
 4. Pełna kontrola postępu prac
 5. Przejrzysta nawigacja
 6. Co to jest system TMS?
 7. Zarządzanie może być łatwiejsze

System zarządzania transportem

Będąc właścicielem firmy transportowej, z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, w jaki sposób uniknąć zaniedbań, usprawnić procesy logistyczne oraz poprawić efektywność pracy swoich pracowników. Być może dotychczasowe starania nie przyniosły rezultatu i poszukujesz alternatywnego wsparcia swojej firmy. Chcemy wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom i zaproponować nowoczesny system zarządzania transportem, który zdecydowanie ułatwi kontrolę nad najważniejszymi procesami logistycznymi, usprawni łańcuch dostaw, obsługę klienta oraz kompleksowo wesprze działania Twojej firmy.

Optymalizacja działań firmy  

Wynikające z przemian gospodarczych i społecznych nowe wyzwania, przed którymi stoją obecnie firmy transportowe, wymagają świeżego spojrzenia na możliwości lepszego gospodarowania jej zasobami. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim potrzeby kompresji wydatków, a także optymalnego dysponowania kadrą pracowniczą, z wykorzystaniem jej pełnego potencjału, jak również korzystnego zarządzania flotą transportową. Działania firmy transportowej powinny opierać się na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu dostępnego sprzętu oraz zoptymalizowaniu tras transportowych w taki sposób, aby poniesione koszty wydatkowania były rentowne, a nawet wielokrotnie się zwróciły. Oczywiście uzyskanie takich rezultatów jest możliwe dzięki dobrym planom logistycznym i koordynującym. W głównej mierze za realizację tych celów odpowiadają ludzie. To oni są fundamentem dobrze działającego przedsiębiorstwa. Natomiast nie ulega wątpliwości, że proponowane obecnie systemy TMS (Transport Management System) oraz aplikacje dedykowane branży transportowej czy spedycyjnej są niezwykle pomocne i ułatwiają prowadzenie działalności, zwiększając do maksimum realne możliwości firmy. Warto zastanowić się nad ich wprowadzeniem.

Doskonała logistyka

Wdrożenie oprogramowania dla firmy transportowej zdecydowanie poprawia jej logistyczną wydajność oraz zarządzanie łańcuchem dostaw. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że wprowadzone do głównego panelu administracyjnego obsługiwane punkty handlowe, wyznaczone są w najbardziej zoptymalizowanej trasie, dzięki której kierowcy mogą realizować zlecenia w sposób znacznie bardziej dochodowy.

💡
Zlecenia transportowe są przygotowywane przez dział logistyczny indywidualnie dla każdego kierowcy wraz z oznaczeniem przypisanego pojazdu, przebiegiem trasy oraz pełną nawigacją.

Wraz z podstawowymi informacjami kierowca otrzymuje również wytyczne dotyczące zakresu swoich obowiązków w danym punkcie dostaw. Powiązana
z systemem aplikacja ułatwia natomiast odbieranie powiadomień przez kierowców na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dzięki bezpiecznie szyfrowanym logowaniom, każdy z nich otrzymuje dostęp do swojego konta i posiada możliwość szybkiego oznaczenia etapu realizacji zlecenia. Dysponuje również funkcją automatycznego generowania elektronicznej dokumentacji, takiej jak: raporty, protokoły rozbieżności, formularze reklamacyjne, a także uzyskuje możliwość zamieszczania zdjęć oraz informacji o powodach błędu w dostawach.
Sporą zaletą aplikacji jest również możliwość obsługi płatności gotówkowych oraz przyjmowanie zgłoszeń reklamacyjnych bezpośrednio przez kierowców.
Wszystkie dane są w czasie rzeczywistym wysyłane do centralnej bazy logistycznej. Dodatkowo, wyżej wspomniane dokumenty mogą być wydrukowane na drukarkach mobilnych już podczas zgłoszenia nieprawidłowości u klienta, co znacznie podnosi poziom obsługi i buduje wiarygodność firmy w oczach kontrahentów.

Pełna kontrola postępu prac

Wdrożenie oprogramowania TMS umożliwia kompleksową kontrolę nad zleconymi zadaniami oraz stały podgląd statusów prac wykonanych lub niewykonanych przez kierowców. Dzięki tej funkcji dział logistyczny, odpowiedzialny za planowanie tras oraz dyspozycję zadań, otrzymuje informacje na temat czasu wykonania zlecenia oraz dokumenty wygenerowane w przypadku błędów powstałych na etapie dostarczenia towaru. System TMS umożliwia kierowcy szybką zmianę statusu zlecenia transportowego, która jest automatycznie widoczna dla działu logistycznego w centralnej bazie systemu. System zarządzania transportem usprawnia zarówno pracę mniejszych, jak i większych firm, w których stale realizowane są dostawy towarów dla określonej grupy kontrahentów. Dzięki kontroli postępu prac dział zarządzający ma możliwość modyfikacji zadań i tras transportowych w taki sposób, aby podnosić efektywność działań całego zespołu.

Przejrzysta nawigacja

Dzięki aplikacji mobilnej, powiązanej z głównym systemem TMS, znacznie podnosi się również jakość pracy całej kadry pracowników – zarówno działu logistycznego, jak i samych kierowców realizujących zlecenia dostaw. Wszyscy zyskują mobilne narzędzie wspierające ich działania, które w przejrzysty sposób systematyzuje schemat poszczególnych prac. Wprowadza łatwy system rozliczeń dyspozycji transportowych, a kierowcom zapewnia czytelną nawigację tras i zleceń od punktu do punktu. Aplikacja mobilna jest bardzo łatwa w obsłudze, nie wymaga przeprowadzania długich szkoleń – poruszanie się po niej jest bardzo intuicyjne. Jednym kliknięciem kierowca zaznacza status wykonania pracy oraz w razie potrzeby zyskuje wsparcie w automatycznej nawigacji. Nowoczesny system zarządzania transportem jest ogniwem bardzo mocno przyspieszającym ważne procesy logistyczne i nawigacyjne w przedsiębiorstwie kierującym łańcuchem dostaw i obsługą klienta biznesowego. Zapewnia firmom wsparcie w planowaniu transportu, tras dostaw oraz obniża koszty wynikające z prowadzenia działalności.

Co to jest system TMS:

 • nowoczesne, kompleksowe wsparcie w zarządzaniu firmą transportową,
 • jednolity system zarządzania łańcuchem dostaw dla firm transportowych
  i spedycyjnych,
 • wsparcie działu logistycznego w zarządzaniu flotą pojazdów oraz kadrą kierowców,
 • narzędzie kontrolujące czas i jakość zleconych działań,
 • możliwość łączności z intuicyjną aplikacją mobilną dla kierowców,
 • oprogramowanie optymalnie planujące wzorcową trasę dostaw i zwiększające rentowność transportu towarów.

Zarządzanie może być łatwiejsze

Zdecydowana większość gałęzi biznesu opiera się na skutecznym zarządzaniu. Nie inaczej jest w przypadku firm transportowych. To od skutecznego zarządzania będzie zależeć skala sukcesu i sprawność przedsiębiorstwa. Jeśli zależy Ci na szybkim, dobrym funkcjonowaniu Twojej firmy transportowej, warto rozważyć wprowadzenie rozwiązań zarządzania transportem w jednolitym i wygodnym systemie. W wyniku wdrożenia TMS od Certusoft, uzyskujesz kompleksowe wsparcie zarządzania transportem, które możesz z łatwością konfigurować z innymi modułami oprogramowania, wykorzystywanymi w Twojej firmie. Zalety systemu stworzonego przez Certusoft zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają realizację założonych celów biznesowych, a Tobie przynoszą realne korzyści, wypływające z wdrożenia dobrze zaprojektowanego, nowoczesnego systemu zarządzania. Zapraszamy do skorzystania z naszych rozwiązań.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Masz pytania dotyczące systemów informatycznych lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach usprawniania pracy w firmie i podnoszenia sprzedaży? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej porady i doradztwa!

kontakt