E-commerce dla dystrybutora książek

Sprzedaż hurtowa książek dla takich klientów jak biblioteki, księgarnie, szkoły to część systemu e-commerce dla firmy Platon. Nasze oprogramowanie wspiera również współpracę z wydawcami. Wszystko w jednym systemie na jednym portalu online.

Dla kogo:
Platon

Rodzaj działań:
E-commerce

Od ponad sześciu lat rozwijamy systemy e-commerce dla firmy Platon odpowiedzialnej za dystrybucję hurtową książek w grupie Empik. Obecne największą instalacją jest portal platon.com.pl z kilkoma tysiącami aktywnych użytkowników. Portal zapewnia obsługę handlu internetowego skierowanego do klientów B2B takich jak księgarnie, biblioteki i szkoły oraz wspiera współpracę z wydawnictwami.

Aplikacja do obsługi sprzedaży internetowej

Rozwiązanie Certusoft pozwala na zarządzanie wieloma kanałami sprzedaży. W firmie Platon głównym z nich jest portal platon.com.pl, na którym zakupy mogą robić klienci biznesowi, biblioteki, księgarnie.

Nasza aplikacja daje wygodę prowadzenia sprzedaży przez internet. Wszelkie dane potrzebne do prezentowania oferty na portalu, czy to zewnętrznych portalach aukcyjnych lub marketplace, znajdują się w centralnie zarządzanej bazie. Co istotne, rozwiązanie Certusoft wspomaga działania marketingowe i relacje z klientami przez newsletter z aktualnościami, obsługę treści statycznych i dynamicznych na stronie sklepu online.

Najważniejszym elementem całości wdrożenia jest specjalistyczny katalog produktów. Specyfika wynika z charakteru branży wydawniczej i potrzeb firmy. To nie tylko prosty katalog, ale narzędzie, dzięki któremu informacjami mogą zarządzać również sami wydawcy współpracującymi z firmą Platon. Czytelne okna, wykorzystanie przeglądarki internetowej, możliwość pracy z wieloma otwartymi oknami to wygoda, ale i mniejsze koszty. Nie ma potrzeby przeprowadzania czasochłonnych zmian w kodzie strony portalu internetowego platon.com.pl.

Publikacje, czyli produkty dostępne w kanale on-line

Nasze rozwiązanie pozwala w wygodny sposób zarządzać dostępnymi w sprzedaży produktami charakterystycznymi dla branży wydawniczej. Podstawową funkcjonalnością jest katalog produktów przygotowany specjalnie dla branży. Daje możliwość przygotowania publikacji, zapowiedzi, ich edycję i kontrolę wersji.

 • Ręczne dodawanie i edycja publikacji wydawniczych
 • Określanie szczegółowych parametrów fizycznych produktu (waga, wymiary)
 • Nadawanie i przyporządkowywanie cech produktów
 • Importowanie informacji o produkcie na podstawie EAN
 • Automatyczne konwertowanie plików graficznych jak okładki
 • Określanie dostępności produktu do sprzedaży online

Zarządzanie cenami i rabatami w sprzedaży online

Jako dopełnienie systemu i funkcjonalności zrządzania produktami, system zawiera zestaw rozwiązań umożliwiających tworzenie złożonych cenników, polityk cenowych, rabatowych, promocji i wyprzedaży. Wszelkie wyliczenia cen odbywają się na poziomie systemu ERP, a ich ostateczny wynik jest eksportowany do baz danych i aplikacji firm trzecich w celach wystawienia dokumentów księgowych oraz na potrzeby prezentacji ceny w kanale sprzedaży internetowej.

 • Zarządzanie rabatami i narzutami
 • Polityki cenowe dla produktów
 • Rabaty dla grup produktów
 • Ceny dla grup kontrahentów
 • Indywidualne ceny dla klientów
 • Automatyczne wyliczenie ceny końcowej

Promocje na potrzeby sprzedaży online

Książki, audiobooki, ebooki, zabawki, artykuły papiernicze, kody elektroniczne to nie tylko szeroki wybór produktów, ale i idące za nimi promocje. Nasze rozwiązanie pozwala tworzyć promocje rabatowe, cenowe, z wyborem nagrody. Rodzaje promocji można definiować według potrzeb. Każda z tworzonych promocji pozwala określić wiele parametrów od podstawowych jak nazwa promocji, logo, czas obowiązywania czy regulamin, po ilości produktów, serii produktów objętych promocją, produktów aktywujących promocje czy magazyny z produktami, których promocja dotyczy. Śledzenie historii wyświetleń pomaga jeszcze lepiej panować nad sprzedażą i kształtować politykę handlową.

Wyprzedaż towarów w sklepie online

Wyprzedaż towarów to naturalne zjawisko w handlu. Nasze oprogramowanie pozwala firmie Platon planować i zarządzać wyprzedażami. To coś więcej niż zwykła zmiana statusów. Nasze oprogramowanie pozwala grupować, rabatować i ostatecznie wyliczać cenę indywidualną dla klienta końcowego z uwzględnieniem wszystkich zależności według przyjętej przez firmę metodologii.

 • Rabaty dla produktu wyprzedawanego
 • Rabaty na grupy produktów wyprzedażowych
 • Wyprzedaż w sklepie internetowym
 • Wyprzedaż w marketplace
 • Wyliczanie cen wyprzedażowych

Generowanie treści reklamowych i marketingowych przy sprzedaży online

Prezentacja oferty to najistotniejszy aspekt sprzedaży. Nasze rozwiązanie zapewnia możliwość zarządzania treściami dynamicznymi i statycznymi. Reklamy czy banery są łatwe do konfiguracji, włącznie z możliwością definiowania takich parametrów jak miejsce, gdzie baner ma znaleźć się na stronie, zakres dat, kiedy ma być wyświetlany, czas wyświetlania banerów dynamicznych, rodzaj reakcji na kliknięcie (przejście do karty, produktu, kategorii czy treści), widoczność dla użytkowników portalu w zależności od stanu zalogowania.

Marketing online w sklepie online

Nasze narzędzia do zarządzania portalami w systemie Certusoft ERP, pozwala dodawać do kodu strony sklepu internatowego elementy na potrzeby działań marketingu online. Bez potrzeby prac programistycznych ze strony pracowników firmy wsparcie sprzedaży internetowej i jej analiza są łatwiejsze dzięki prostej implementacji narzędzi Google Ads i Facebook Ads na potrzeby sklepu online.

Program lojalnościowy

Firmie zależało na wsparciu długofalowych działań marketingowych i podtrzymywaniu pozytywnych relacji biznesowych ze swoimi partnerami, w tym z bibliotekami. Przyjęta na poziomie biznesowym strategia programu lojalnościowego ma swoje pełne odzwierciedlenie w działaniu systemu Certusoft. Klienci mogą zbierać punkty i wymieniać je na nagrody rzeczowe. Pracownicy mają możliwość analizy dynamiki programu.

 • Swobodne kształtowanie programu lojalnościowego
 • Określanie grupy docelowej programu lojalnościowego
 • Wiele programów lojalnościowych z różnym czasem obowiązywania
 • Produkty powiązane z programem lojalnościowym
 • Zbieranie punktów lojalnościowych za zakupy
 • Zamawianie nagród i realizacja w ramach jednej przesyłki
 • Analiza wykorzystania programu przez poszczególnych klientów

Katalog produktów dla branży wydawniczej

W ramach potrzeb wdrożeniowych firmy Platon, zespół Certusoft przygotował rozbudowany moduł PIM Certosoft. Z pozycji katalogu można zarządzać parametrami i opisami wszystkich pozycji, jak również sprawdzać stany magazynowe, ceny zakupowe, ceny sprzedażowe oraz historię produktów.

Dodatkowo rozwiązanie posiada rozbudowane funkcjonalności zarządzania informacjami o produktach przygotowane z myślą specyfice i potrzebach branży wydawniczej. Zgodnie z wymaganiami branży moduł on-line został rozbudowany o specjalistyczne moduły Certusoft Zapowiedzi wydawnicze i Certusoft Publikacje.

Grupowanie produktów na potrzeby wielu kanałów sprzedaży

System Certusoft PIM pozwala na tworzenie wielu grup i podgrup produktów. Grupowanie zapewnia przejrzystą strukturę informacji o produktach. Jest również wykorzystywana w wielu innych mechanizmach rozszerzających funkcjonalności PIM. Grupy są wykorzystywane do budowania polityk cenowych i rabatowych. Każda z grup może być opatrzona różnymi opisami, w różnych językach na potrzeby e-commerce, SEO, wielu kanałów sprzedaży i działań marketingowych. Grupy mogą wykluczać lub łączyć produkty, grupy produktów, dostawców czy klientów. Grupowanie jest wykorzystywane na potrzeby dynamicznego generowania menu w portalu on-line B2B dla klientów firmy Platon.

Integracja z dostawcami treści cyfrowych

Z myślą o branży wydawniczej i dystrybucji informacji o produktach przeprowadziliśmy integrację z dostawcami treści cyfrowych dla rynku książek. System Certusoft zapewnia pełną komunikację w zakresie pobierania danych o produktach dla wszystkich oferowanych typów produktów (książki, audiobooki, ebooki, zabawki, gry planszowe). Wszelkie informacje w bazie produktowej są automatycznie aktualizowane. Informacje o nowym produkcie są eksportowane do zewnętrznego systemu ERP, gdzie, w razie braku produktu w katalogu, jest zakładany stosowny symbol produktu. Symbole produktów są następnie importowane do katalogu Certusoft PIM. Dalsza administracja odbywa się już w systemie Certusoft.

Współpraca z wydawnictwami

Firma Platon jako jeden z największych dystrybutorów książek na rynku polskim współpracuje z licznymi wydawcami. W tym celu został uruchomiony dodatkowy kanał komunikacji. Jest to dedykowany system do zarządzania bazą produktów, który uwzględnia obsługę procesów magazynowych i daje możliwość bieżącej kontroli ich stanów.

Zapowiedzi wydawnicze i portal dla wydawcy

Proces wydawniczy wymaga tworzenia zapowiedzi wydawniczych, które są prezentowane na stronach platon.com.pl. Pozwala to zwiększyć przyszłą sprzedaż produktu co jest pożądane zarówno dla firmy Platon, jak i dla wydawcy. To również dodatkowy kanał komunikacji między wydawcą i dystrybutorem.

Portal dla wydawcy realizuje kilka kluczowych wymagań. Wydawcy posiadają swoje indywidualne konta z dedykowanym obszarem roboczym. Aplikacja pozwala na przechowywanie dokumentacji, czy zapoznanie się z raportami o sprzedaży. Zapewnia komunikację między użytkownikami, pozwala zakładać, edytować i prowadzić zadania oraz sprawy, które są automatycznie zapisywane w historii komunikacji.

Dedykowany panel dla wydawców do zarządzania informacją o produktach

Podniesienie komfortu współpracy z wydawcami przez zapewnienie możliwości edycji własnych pozycji wydawniczych to główna wartość dodana systemu. Wydawcy mają dostęp do narzędzia online, dostępnego przez przeglądarkę internetową, dzięki któremu zarządzają własnymi publikacjami i zapowiedziami wydawniczymi oraz informują o promocjach na własne produkty. Niezwykle pomocna jest informacja o sprzedaży, którą na bieżąco może śledzić na dedykowanym wydawcy koncie użytkownika.

 • Samodzielne zarządzanie publikacją przez wydawcę
 • Przygotowanie zapowiedzi wydawniczej
 • Określanie czasu publikacji i możliwości zakupu
 • Możliwość wprowadzania korekty do wydania
 • Oznaczanie produktów w promocji
 • Analiza sprzedaży własnych produktów

Możliwość zarządzania zapasami

Wybrani wydawcy korzystają z usług magazynowych firmy Platon. Dla takich klientów ich konta na portalu są rozszerzone o takie funkcjonalności zarządzania zapasem magazynowym. Wydawca ma dostępne aktualne stany swoich produktów składowanych w magazynach firmy Platon. Dzięki naszej aplikacji może składać zlecenia wydania i przyjęcia towaru.

Współpraca z bibliotekami i dystrybucja kodów Empik Go

Portal współpracuje z kilkoma tysiącami bibliotek w całej Polsce. Będąc częścią grupy Empik firma stała się dystrybutorem kodów Empik Go. Nasz system zapewnia możliwość zakupu puli kodów przez biblioteki, które tym samym powiększają swoją ofertę czytelniczą. Kody pozwalają czytelnikom danej biblioteki na uzyskania 30-dniowego dostępu do bazy e-booków, audiobooków i podcastów w aplikacji Empik Go.

 • Dystrybucja kodów Empik Go
 • Kontrola ilości dostępnych kodów
 • Automatyczna walidacja ważności kodów do zakupu
 • Kontrola możliwości skorzystania z kodu po jego opłaceniu

Integracja z innymi systemami ERP

Na potrzeby całego wdrożenia w firmie Platon zapewnia integrację z zewnętrznym systemem ERP. Zestaw modułów Certusoft rozszerza zakres możliwości zarządzania dokumentami, bazą produktową, cenami produktów, zapasami magazynowymi, jak również rabatami i promocjami.

 • Zakładanie nowych pozycji produktów w systemie zewnętrznym
 • Wysyłanie informacji o cenie końcowej na potrzeby generowania dokumentów finansowych
 • Pobieranie dokumentacji finansowej na potrzeby wystawiania faktur elektronicznych
 • Wymiana informacji o stanach z systemem WMS

Rozwiązanie do komunikacji z innymi systemami i aplikacjami

Moduł Certusoft Connector to autorskie rozwiązanie, które zapewnia możliwość wymiany danych z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Wymiana danych między systemem Certusoft a innymi systemami zachodzi z wykorzystaniem RestAPI lub Web Service. Program ma możliwość pobierania danych, unifikowania ich, systematyzowania i przesyłania między wskazanymi bazami danych. Jest wykorzystywany między innymi do wymiany danych między bazami danych, importu zdjęć produktów wraz z generowaniem ich miniatur, uaktualniania informacji o stanie płatności elektronicznych czy generowania aukcji Allegro.

Integracja z innymi systemami ERP

Na potrzeby całego wdrożenia w firmie Platon zapewnia integrację z zewnętrznym systemem ERP. Zestaw modułów Certusoft rozszerza zakres możliwości zarządzania dokumentami, bazą produktową, cenami produktów, zapasami magazynowymi, jak również rabatami i promocjami.

 • Zakładanie nowych pozycji produktów w systemie zewnętrznym
 • Wysyłanie informacji o cenie końcowej na potrzeby generowania dokumentów finansowych
 • Pobieranie dokumentacji finansowej na potrzeby wystawiania faktur elektronicznych
 • Wymiana informacji o stanach z systemem WMS

Jakie korzyści daje nowoczesne oprogramowanie?

System Certusoft wraz ze wszystkimi modułami tworzy jedno spójne narzędzie wspomagające działalność firmy Platon. Integracja z zewnętrznymi dostawcami treści cyfrowych pomaga utrzymywać bazę informacji produktowych możliwie aktualną według przyjętych modeli funkcjonalnych i biznesowych. Klienci, partnerzy biznesowi, wydawcy, biblioteki, ale i pracownicy firmy Platon otrzymali wygodne rozwiązanie, które zwiększają ich ergonomię pracy. Nie wymaga przy tym długotrwałych szkoleń z jego obsługi. Użytkownicy mają dostęp do systemu przez przeglądarkę internetową, w dowolnym miejscu i czasie.

Pracownicy firmy Platon mają zapewnione nie tylko narzędzie prowadzenia sprzedaży, ale również umożliwiające prowadzenie działań marketingowych i promocyjnych zgodnie z przyjętymi założeniami handlowymi i planami biznesowymi. Całość rozwiązania dopełniają integracje, które wspomagają sprzedaż jednocześnie zapewniając prawidłowość rozliczeń finansowych oraz przesunięć i aktualizacji stanów magazynowych.

Rozwiązanie Certusoft działa w modelu SaaS, jest skalowalne, poddawane bieżącym aktualizacjom i modyfikowane w razie potrzeb. Firma Platon ma zapewniony stały i pewny dostęp do wdrożonych na jej potrzeby rozwiązań. Gwarancję dostępności, jakości i bezpieczeństwa danych Certusoft gwarantuje na podstawie umowy SLA. Takie rozwiązanie bezpośrednio przekłada się na elastyczność i dostępność narzędzi Certusoft, a co za tym idzie, na pewność i wygodę prowadzenia działalności zarówno firmy Platon, jak i jej partnerów biznesowych.