System PIM dla branży wydawniczej

Zarządzanie informacjami w branży wydawniczej to prawdziwe wyznawanie. Nasz system PIM dla branży wydawniczej przygotowany dla firmy Platon to postawa wsparcia e-commerce i sprzedaży niezależnie od kanału dystrybucji. Zawsze aktualna informacja dla lepszego doświadczenia klientów.

Dla kogo:
Platon

Rodzaj działań:
System PIM

Główne cele rozwiniętego systemu PIM dla branży wydawniczej to integrowanie, wzbogacanie i udostępnianie informacji o produktach w celu zwiększenia efektywności sprzedaży oraz zapewnienie spójnego doświadczenia zakupowe klientów niezależnie od kanału dystrybucji. Na potrzeby firmy Platon system PIM Certosoft został rozbudowany o funkcjonalności specyficzne dla zarządzania informacją o produktach jak książki, czasopisma, audiobooki, ebooki, gry, zabawki i artykuły papiernicze. Zarządzanie produktami jest łatwiejsze dzięki grupowaniu produktów w zależności od ich rodzaju. Prezentacja i możliwość edycji poszczególnych produktów jest przygotowana z uwzględnieniem specyfiki każdego z nich. Dzięki temu zwiększono czytelność i ergonomię pracy zapewniając przy tym spójność danych na poziomie całego rozbudowanego PIM dla dystrybutora książek.

Product Information Management (PIM) to narzędzie wspierające zarządzanie informacją o produkcie. Głównym zadaniem systemu jest konsolidowanie danych z wielu źródeł, ich weryfikacja, systematyzowanie, wzbogacanie i udostępnianie. Odpowiednio przygotowane dane produktowe są następnie udostępniane na potrzeby takich kanałów jak portale B2B, portale B2C, e-commerce, portali aukcyjnych, social media, broszury, itp.

System PIM dostosowany do książek

System pozwala na definiowanie i zarządzanie wieloma parametrami specyficznymi dla książek takich jak:

 • Analiza danych o sprzedaży na podstawie dokumentów sprzedaży
 • Uwzględnianie stanu magazynowego towaru z dokładnością do dnia
 • Import danych historycznych o stanach w celu natychmiastowej analizy
 • Analiza trendów w sprzedaży w okresach cyklicznych
 • Numer danego wydania, serii i powiązanie z określeniem typu relacji w systemie i numerami EAN
 • ISBN publikacji wraz EAN i wewnętrznym numerem produktu
 • Język publikacji wraz z informacją języka oryginału danej pozycji
 • Okładek książek z określonym typem oprawy (twarda, miękka, itd.)
 • Parametry fizyczne publikacji jak waga, wysokość, szerokość, grubość grzbietu okładki
 • Ilość stron publikacji
 • Wiek i płeć osoby, do której jest kierowana książka wraz z określeniem symbolu odmiany produktu
 • Słowa kluczowe związane z publikacją, a które mogą być wykorzystywane na potrzeby działań marketingowych i SEO

Wykorzystanie systemu PIM w sprzedaży gier i zabawek

Specyfika danych produktów jak zabawki, gry planszowe czy puzzle, różnią się od książek i przygotowany przez nas system PIM to uwzględnia. Obok możliwości określania wspólnych parametrów dla produktów jak nazwa, zdjęcia, opis, system pozwala na zarządzanie takimi informacjami jak:

 • Informacja o dopuszczeniu do obrotu
 • Ilość elementów produktu, które znajdują się w zestawie
 • Marki produktu wraz z symbolami, niezależnie od producenta i dostawcy produktu
 • Ilości graczy, ich przedziału wiekowego wraz z czasem jaki trzeba poświęcić na grę

Zarządzanie Zasobami Cyfrowymi (DAM)

Obok produktów fizycznych system dostarczany przez Certusoft posiada funkcjonalność zarządzania i dystrybucji materiałami cyfrowymi - Zarządzanie Zasobami Cyfrowymi (DAM). Każda z pozycji w systemie może być określona jako właściwy typ produktu elektronicznego. Są to nie tylko ebooki i audiobooki, ale również materiały elektronicznie w postaci kodów do wykorzystania na zakupy w sklepach internetowych i innych serwisach. Dla typu produktów elektronicznych mogą być określane dodatkowe specyficzne parametry takie jak:

 • Format dostępności książek elektronicznych (MOBI, EPUB, PDF, itd)
 • Czas trwania nagrania dla cyfrowych produktów audio
 • Lektor dla publikacji audio
 • Termin wygaśnięcia licencji dla produktów cyfrowych wraz z mechanizmem automatycznego wyłączenia dostępności produktu do sprzedaży

Produkty elektroniczne mogą być dystrybuowana w różnych modelach w zależności od umów licencyjnych. System przewiduje możliwość zarządzania takimi produktami na kilka sposobów. Każda z pozycji produktu może zawierać informację ze ścieżką dostępu do produktu. Klient po zakupie pobiera produkt elektroniczny z zewnętrznych serwisów, ale autoryzacja przebiega na poziomie systemu Certusoft wraz z odpowiednio przygotowaną autoryzacją na poziomie systemów. Produkt nie jest w takim wypadku przechowywany w systemie Certusoft PIM.

Innym obsługiwanym rozwiązaniem jest przechowywanie informacji o produkcie wraz z samym produktem elektronicznym. W takim scenariuszu produkt jest powiązany z danymi i udostępniany po zakupie klientowi bezpośrednio z systemu Certusoft. Ponadto obsługiwany jest mechanizm przechowywania kluczy dla produktów cyfrowych do wykorzystania w innych portalach i serwisach. Po zakupie produktu przez klienta otrzymuje on odpowiedni klucz, a system kontroluje ich dostępną ilość.

System Certusoft PIM zapewnia dodatkowo możliwość generowania kluczy w postaci kodów QR w celu wygodnej aktywacji produktu elektronicznego przez klienta. Po wykorzystaniu wszystkich dostępnych kluczy produkt staje się niedostępny i może stać się ponownie dostępny po uzupełnieniu puli kluczy.

System obsługuje również scenariusz mieszany. Część produktów może być przechowywana w Certusoft PIM, inne produkty posiadają jedynie informację o ścieżce dostępu do produktu, a kolejne mają przypisaną określoną ilość kluczy. Ilość scenariuszy i rozwiązań może być dowolna, a konfiguracja definiowana nie tylko na etapie wdrożenia, ale również w czasie funkcjonowania systemu Certusoft PIM.

PIM – przygotowanie produktów

Obok głównego modułu zarządzania produktami dla branży wydawniczej system Certusoft PIM posiada możliwość przygotowania produktu. W czytelny sposób są rozdzielone produkty, które są sprzedawane od produktów, które dopiero mają być dostępne, mają niepełne dane lub informacje o nich są importowane i wymagają weryfikacji. Produkty z fazy przygotowania do fazy dostępności mogą być przesuwane ręcznie lub automatycznie. Wszystkie funkcjonalności związane z fazą przygotowania są realizowane przez przygotowany moduł Zapowiedzi. Do modułu mają dostęp nie tylko pracownicy firmy odpowiedzialni za przygotowanie i opiekę nad produktami. Wybrani partnerzy B2B, wydawcy, mają dostęp do wydzielonej części Zapowiedzi i zarządzania bazą produktów własnych.

Integracje i import danych produktowych

Certusoft PIM dla branży wydawniczej to nie tylko rozbudowana możliwość zarządzania produktem w ramach jednego systemu. Informacje o produktach mogą być importowane i eksportowane do plików zewnętrznych w tym arkuszy kalkulacyjnych i plików tekstowych. Przeprowadziliśmy również integrację systemu Certusoft z innymi systemami jak m.in. systemami ERP (m.in. Asseco Softlab) na potrzeby złożonych wyliczeń z mechanizmów zarządzania ceną czy informacjami o stanach magazynowych. Z myślą o brany wydawniczej i dystrybucji informacji o produktach przeprowadziliśmy integrację z systemami dostawcy treści cyfrowych jak Elibri. Nasz system zapewnia pełną integracja z Elibri w zakresie pobierania danych o produktach dla wszystkich oferowanych typów produktów (książki, audiobooki, ebooki, zabawki, gry planszowe). Katalog możliwych integracji nie jest zamknięty. Doświadczenie z innych obszarów pozwala nam przeprowadzić integrację z systemami tak na potrzeby systemów e-commerce jaki i ERP. Dane o produktach mogą być udostępniane dzięki autorskiemu rozwiązaniu Connector, przez WebService lub RestAPI. Rodzaj i zakres integracji przeprowadzamy zawsze zgodnie z potrzebami naszych klientów.